Honingpers

Deze Drentse klappers is omstreeks 1840 door Pieter Doedens gemaakt. De poten, de  schroef en de persklep zijn authentiek. De persbak stamt uit 1983.

De ruwe met honing gevulde raat werd in een paardenharen zak in de pers gelegd.

Pieter Doedens was imker in Enkhuizen. Elk jaar voer hij met zijn 400 korven met de Tjalk “de Geus” van de beurtschipper van Enkhuizen naar Kampen en vandaar door naar de Drentse boekweit en heidevelden. Behalve veel honing nam hij daarvandaan ook zijn Drentse vrouw mee.

In 1885 kwamen vader en zoon Doedens in de problemen op de Zuiderzee. In verband met de temperatuur vond het transport het liefst plaats in de nacht en vroege ochtend. Vlak voor Kampen werd het echter windstil en erg warm. De korven in het hete ruim werden te warm en de raten begonnen te smelten. Er zat niet ander op dan alle korven aan dek te halen en te openen. Een zware en onplezierige klus.